BOŞ SEPET

Temizlik Malzemeleri Hakkında Genel Bilgi

içinde Güncel üzerinde

   Temizlik Malzemeleri kullanımı dikkat edilmesi gereken, temizlik yaparken özen gösterilmesini istediğimiz detaylardır. Nasıl temizlik yaptığınız, nelere dikkat etiğiniz ve nasıl temizlik malzemeleri kullandığınız, yapacağınız temizliğin kalitesini belirler. Artık öyle kaliteli temizlik malzemeleri üretilmektedir ki, sizin temizliğe ayıracağınız vakti bile daha doğru şekilde kullanmanız için güçlendirilmiş formüllere sahiptirler. Ovmadan ve çoğu da kurulamadan yapacağınız temizlikler için ideal temizlik malzemeleridir. Kalite önemlidir ve satın almadan önce temizlik malzemelerinin özelliklerini araştırmanız, kullanan arkadaşlarınız varsa onlara sormanız gerekir. Çünkü, ev temizliğinde dikkat edilmesi gereken bir sürü nokta vardır.

   Bunlardan biri de çocuklu evlerde yüzey temizliğinde kullanılması gereken temizlik malzemeleridir. Mutfak ve banyolarda kullanabileceğiniz temizlik malzemeleri arasından en hijyenik olanını, kimyasal açıdan en zararsız olanını seçmelisiniz. Biliyorsunuz ki yüzeyler temizliğine en çok dikkat etmemiz gereken yerler. Örneğin mutfaklarda temizlik konusunda hassas olmadığımızda bangoların üzerine düşen herhangi bir yiyeceği, meyveyi vs yiyerek temizlik için kullandığımız temizlik malzemelerinin yiyeceklere bulaşarak bize zarar vermesi söz konusu olabilir. Sadece yetişkinlerin olmadığı evlerde bu problem çok daha fazla yaşanabilir.
 
   Çünkü çocuklarda sık sık meyve yemeden önce yıkama veya yere, bango üzerine düşen yiyecekleri yıkama alışkanlığı gibi şeyler olmaz. Bu durum da çocukların daha kolay zehirlenmesine neden olabilir. Temizlik malzemeleri sağlığımızı korumak için vardır ve bu amaçla kullanılmalıdır. Ancak yazımızda da belirttiğimiz gibi, satın aldığımız temizlik malzemelerini tanıyarak, nasıl durulamamız gerektiğini öğrenerek bahsettiğimiz sorunları yaşamaktan kurtulabiliriz.

 
     Evin her yerinde temizlik malzemelerini doğru şekilde kullanmak için ayrıca bir çaba sarf etmeliyiz. Mutfak temizlik malzemeleri ayrı, banyo temizlik malzemeleri ayrı olmalıdır. Kireç sökücüler ve yüzey temizleyicilerin bir kısmı hem banyo hem mutfak da kullanılsa da, banyo ve mutfak için aynı temizlik malzemelerinden ikişer tane alarak banyo ve mutfağa ayrı ayrı koymalıyız. Bu hassasiyete dikkat etmeliyiz çünkü her iki kullanım yeri de kendine özgüdür. Mutfak bezlerini, diğer çamaşırlarla birlikte hatta havlularla dahi birlikte makineye atmamak gerekir. Mümkün olduğunca mutfak için olan eşyaları mutfakta yıkamalıyız. Yüzey temizleyiciler konusunda da çok seçici davranmalıyız.
 
    Evin her alanı için farklı temizlik malzemeleri kullanmak gerekir ancak yine de bir takım temizlik malzemeleri fix olarak kullanılır. Örnek vermemiz gerekirse, arap sabunu bunlardan biridir. Evin hemen hemen her yerinde kullanabileceğiniz bir temizlik ürünü olarak hem çamaşırlarda, hem yüzeylerde hem de banyo tuvalet temizliğinde arap sabunu kullanabilirsiniz. Ama artık çok daha güçlü formüle sahip kaliteli temizlik malzemeleri var. Hem kokuları arasından da bize geniş bir alternatif sunuyorlar. İster bahar kokulu, ister çam kokulu, ister limon, lavanta ve gül kokulu olabiliyorlar. Böylece kışın bile temizlik yaptığımızda, sanki bahar aylarında temizlik yapıp pencereyi açmışız gibi güzel çiçek kokularını evimizde hissedebiliyoruz.
 
    Temizlik yapmak, her ne kadar fizyolojik sağlığımız için önemli olsa da gerçekten psikolojimiz için faydalıdır. Temiz bir ortamda olmak, hayatı böyle güzel ferah mekanlarda yaşamak, yaşama sevincini çoğaltan etkenlerdendir. Farkında olmadığımız ama aslında bilinçaltımıza da etki eden bu durum, kaliteli ve hoş kokulu temizlik malzemeleri ile kazanabileceğimiz bir ayrıcalıktır. İşyerlerimizde, evimizce hangi temizlik malzemelerinin kullanıldığını önemseyelim.

Arkadaşlarımızla temizlik malzemeleri hakkında konuşalım ve memnun oldukları, bizim de memnun olduğumuz temizlik malzemeleri konusunda önerleri isteyelim, öneriler verelim. Çünkü ancak bu şekilde sağlıklı, ekonomik, kaliteli temizlik yapabilir yaşamımızı bu anlamda olumlu yönde destekleyebiliriz. Kaliteli temizlik malzemeleri için yeniliklere açık olmak gerektiğini de belirtelim.

Son Güncelleme: 09/10/2015